• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/people/Kadir-Işık/794574707
  • https://www.twitter.com/@kisik1973

İŞYERİNDE GEÇİRİLEN KALP KRİZİ İŞ KAZASI MIDIR ?

KALP KRİZİ İŞ KAZASI SAYILIR MI ?

09/09/2014 tarihinden ÖNCE dışarıdan bir etki veya herhangi bir olayla ilgili olmaksızın sigortalının işyerinde gecirdiği KALP KRİZİ, SGK'ca iş kazası sayılmamaktayken, bu tarihten sonra  işyerlerinde kalp krizine istinaden meydana gelen ölümler iş kazası olarak kabul edilmektedir. 

Yani, sigortalının işyerinde kalp krizi geçirmesi veya başka bir hastalık nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir.

Peki o halde işyeri nedir ?

5510 sayılı Kanunun 11 inci maddesindeki “sigortalının işini yaptığı yer” ifadesinden, sigortalının fiilen çalıştığı, yani esas işini gördüğü yerin anlaşılması gerekmektedir.

Aynı maddenin ikinci fıkrası hükmüne göre de işin niteliği bakımından işyerine bağlı bulunan yerlerle diğer eklentilerin de işyerinden sayılması gerekmektedir.

Ancak, maden işletmeleri, kara yolları, demir yolları gibi işletmelerde çalışanların esas işini gördüğü yerden aynı işverene ait farklı bir işyerinde işin yürütümü ile ilgili olmaksızın bulunduğu sırada meydana gelen bir olayın sadece işyeri sınırları içinde meydana gelmesinden dolayı iş kazası sayılmasına imkân bulunmamaktadır.