• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/people/Kadir-Işık/794574707
  • https://www.twitter.com/@kisik1973

DOGANIN MUCIZESI KEFIR

 K E F İ R

 Tabiatın ademoğluna sunduğu bu mucizevi süt içeceğini birçoğunuzun değil kullanmak duymadığından dahi eminim. Burada sağda-solda kefire ilişkin uzun uzadıya yayımlanmış bilgileri alıntılamak için bu sayfayı hazırlamadım. Ben, bizatihi kefir kullanıcısı olduğum ve yine bu içecekle tedavi olduğum için bu içeceğin bilinmesine katkıda bulunmak ve ilaç kartellerinin kazanç tekerine çomak sokmak için bu sayfayı hazırladım.

Türk toplumunun az okuyup, çok konuşan, çok izleyen ve komşusuna doktorun verdiği ilacı kendisine de iyi gelir diye kullanan bir yapıda olduğunu gezerek gözlemlemdiğim için bu sayfada sadece kefirin benim tecrübelerim sonucu ortaya çıkan sonuçlarını paylaşacağım. Kefirin kimyasal analizleri ve benim aşağıda yazmadığım diğer faydaları benim ilgi alanımın dışındadır. Ben, hayatında kefirin adını dahi duymamış olanların da şifa hakkı olduğunu düşünüyorum. En uyduruk şeyler için günlerce reklamları yapılan ürünler yanında kefirin her ne kadar ben karşılaşmasam da onlarca başlık altında sıralanacak yararı karşısında övgüyü hak ettiği bir gerçektir. Bu nedenle kullananların da kefirin tanıtımı manasında sorumlu oldukları kanaatindeyim.

Az laf çok tecrübe ışığında kefir nedir ? Sevgili site ziyaretçileri KEFİR benim tanımına göre, ayran ile süt arasında mayhoş (aslına ekşi ayran tadı da denilebilir) bir tadı bulunan bir süt ürünüdür. KEFİR; ziraat fakültelerinde satılan maya ile sütün oda sıcaklığında bana göre 18-24 saat arası mayalandırılması sonucu ortaya çıkar.

 Nedir peki faydaları ? (Burada yazdığım faydalar ben ve eşim 2009 yılında kefir kullanmaya başladıktan sonra karşılaştığımız sonuçlardır. Dolayısıyla afaki değil tecrübeyle sabittir.)

 1-Değerli dostlar; Kefirin en önemli faydası bana göre bağışıklık sisteminin koruyucusu, düzenleyicisi ve destekçisi olmasıdır. Örneğin, benim bağışıklık sistemim çocukluktan beri zayıf olduğu için her sene 3-4 defa üst solunum yolları enfeksiyonu geçiriyordum. Ancak bu son sene sadece bir defa geçirdim. Bilmeyenler için söylüyorum, yüzyılın baş belası KANSERİN bağışıklık sistemi iflas eden insanları yakaladığını ve tedavi sırasında alınan kemoterapi seanslarının vücudun immün sistemini daha da beter ettiğini söylemek gerekir. Kefir bu manada immün sistemini gerek önleyici gerekse de koruyucu ve destekleyici özellikleri içinde barındıran bir içecektir.

 2-Kefirin hemen sonuç verdiğini gördüğünüz en önemli faydalarından birisi de hazmı kolaylaştırmasıdır. İnsanoğlunun sindirim sistemi okul yıllarında öğretilmiş idi, ancak bugün hatırlayanınız var mı bilmiyorum. Hatırlatmakta yarar var: sindirim sistemimiz yemek borusu-mide-karaciğer-pankreas-ince ve kalın bağırsaktan oluşmaktadır. Hazım güçlükleri yaşayan bilirler, midede yanma olur, gaz sancısı olur, boğaza doğru kaçan ve yemek borusunda alev alev bir yanma olur, dahası da olur, ben sadece yaşadığım belli başlılarını yazdım. Hazımsızlığın yarattığı uyku bozuklukları da tabii ki cabası… İşte günde içeceğiniz bir bardak kefir hazım sorunlarınıza yardımcı olacak, güzel bir uyku uyumanıza vesile olacaktır.

 3-Bağırsak florasını düzenler ve kronikleşmiş kabızlık sorunlarınıza neşter vurur. Kefir, bir probiyotiktir ve bağırsaklarımızdaki sindirime yararlı bakterileri korur, çoğaltır ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Yıllardır kabızlık sorunu çeken bir arkadaşım, benim önerimle kefirle tanıştıktan ve düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra böyle bir hastalığı olduğunu dahi unuttu.

 4-Kolesterolü düzenler dolayısıyla da kalbinizi kalp damar sağlığınızı destekler. Geçtiğimiz sene kötü kolesterol seviyem limit sınırları geçti ve hekim kolesterol ilacı reçete etti. Baktım ki, bu ilacın yan ve advers etkileri, tedavi etkilerinden fazla. Örneğin endikasyonları 20 satır ise, yan ve advers etkileri 100 satır yazılmış, Dolayısıyla gözüm korktu ve ilacın içinden sadece 3-4 adet kullandım, kullanırken de arayışlarım devam etti. Zaten kefirle tanışmam kolesterol belasından oldu. Bir bardak kefire bir tatlı kaşığı çekilmiş keten tohumunu karıştırarak her gece kullanmaya başladım. Hatta göreve giderken kefir mayası ile keten tohumunu dahi götürmeye başladım. Sonuç ne mi oldu ? Daha ilk periyodik muayenede yani ilk  3 ay sonraki kardiyolojik muayene sırasında yapılan ilk testte LDL kolesterol seviyesi limit sınırların oldukça aşağısına inmiş olarak tespit edildi. Kardiyolog inanmadı. Ben ise arayanın mevlasını mutlaka bulacağına olan inancımla tabiat anaya teşekkür ettim. En azından kolesterol ilaçları yüzünden tahrip olacak diğer organlarımı da kurtarmış oldum.

 Belki bu sonuçlar size “yahu, kefir içecek değil, sanki lokman hekim iksiri” cümlesini düşündürtmüş olabilir. Ancak, bu düşünce tarzı, tabiatın sırlarına vakıf olmak istemeyenleri kapsamaktadır ve zaten bu satırlar onlara hitap etmemektedir.

 Tinsel açıdan bakıldığında da, insan vücudu bir emanettir ve “insan aklı” onu koruyup kollamakla görevlendirilmiştir. Gelin siz de vücudunuza bir iyilik yapın ve kefiri KEŞFEDİN !!!

 “Gerçekten süt veren hayvanlarda da size bir ibret vardır. Size işkembelerindeki yem artıklarıyla kandan meydana gelen, içenlere içimi kolay halis bir süt içirmekteyiz.”(Nahl:66)

 “Şu beş şey gelmeden, beş şeyin kıymetini bil: Ölüm gelmeden hayatının, hastalık gelmeden sağlığının, meşguliyet gelmeden boş vaktinin, ihtiyarlık gelmeden gençliğinin, fakirlik gelmeden zenginliğinin kıymetini bil.” Hz. Muhammed (S.A.V.)

KEFİR MAYASINI NASIL EDİNECEKSİNİZ ?

Değerli ziyaretçi, kefir mayalarını yakınınızda bulunan Ziraat Fakültelerinden edinebilirsiniz.

KEFİRİ NASIL ÜRETECEKSİNİZ ?

Edindiğiniz kefir mayasını, 200 ml yani bir bardak taze sütün sığabileceği bir kavanozun içine koyarak sütle birlilte karıştırın ve oda sıcaklığı ortamında 18-24 saat mayalandırın. Mayalanma sonrasında plastik süzgeç yardımıyla süzün ve afiyetle için. Unutmayın kefire metal kaşık, süzgeç ve sair metal  şeyler değdirmeyin..Zamanla kefirinizin ihtiyacınızdan fazla çoğaldınızı göreceksiniz. İşte o zaman benim gibi size de sorumluluk  yüklenecektir. Kullanım sonrası tecrübelerinizi lütfen forum bölümünde paylaşınız ki, bilgi paylaşıldıkça çoğalsın..

Sağlıcakla ve huzurla kalın...