• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/people/Kadir-Işık/794574707
  • https://www.twitter.com/@kisik1973

DUBROVNIK

H I R V A T İ  S  T  A  N
(C R O T I A)


D U B R O V N I KHaritaya bakıldığında normalde Bosna-Hersek sınırlarında olması gereken Dubrovnik'in,  Hırvatistan sınırlarında kalması, Bosna savaşını sonlandıran Dayton barış sürecinin ne kadar nazik dengeler üzerine kurulduğu konusunda bizi de bir fikir sahibi yaptı.  Nasıl ki, bizim doğu sınırlarımızın cetvelle çizildiği şeklinde garip bir tarihi gerçek varsa, Dubrovnik bölgesi için de on yıllar sonra aynı şeylerin söyleneceği kesin. AB'ye girmeden evvel Türk turistlerinin favori destinasyonlarının başında yer alan Dubrovnik şehrini tatil yöremiz Bodrum'un içine Efes antik şehri kaçmış hali olarak tanımlamak sanırım pek yanlış olmaz. Ancak, onların bu özel ve güzel şehri korumak konusunda oldukça titiz davrandıklarını az sonra fotoğrafları görünce hak vereceksiniz.

Dubrovnik, şahsi fikrimce gerek klasik deniz-güneş ve kumsal üçlemesi tatili için gerekse de tarih turizmi ya da bizimkilerin deyimiyle taş turizmi içinkesinlikle övgüye değer bir şehir. Özellikle, tarihi şehir merkezindeki yapıların bozulmadan ve uyduruk restorasyon gudubetlerine kurban edilmedenbugüne taşınmış olması, hırvatlara tam bir döviz matbaası kazandırmış. Neredeyse her memleketten turistin akın ettiği Dubrovnik'te oldukça aktif bir  gece yaşamı olduğunu da müşahade etmiş olduk. Marina ve sahili gören lokanta ve eğlence mekanlarında değil masa bulmak, yürümek için bile insan selini sollamanız gerekiyordu. Ayrıca, şehir yönetimi geceleri yapacak bir şey bulamayan turistleri de düşünmüş olacaklar ki, kale duvarlarına şehrin geçmişten bugüne olan serüvenini sinevizyon olarak izletiyorlardı ve oldukça hoş bir deneyimdi.

 

Dubrovnik Adriyatik denizi kenarına yer alan ve Dalmaçya kıyılarının en gözde tatil beldesi olduğu için şehir içindeki trafik düzenlemesi de farklı bir şekilde organize edilmiş. Örneğin şehir içinde hemen çift yol yok  ve tarihi merkeze inen tüm yollar tek yol ve hepsi de kıvrım kıvrım. Park cidi bir problem ve pahalı. Örneğin 1.bölgede 1 saat park ücreti 7 € iken, 4.bölgede 1,5 €. 24 saatlik park ise sıkı durun tam 110 €. Şimdi arabanız olduğuna pişmn olabilirsiniz. Zaten böyle bir şehirde kullanılması gereken ulaşım aracı tabanway ve ücretsiz. Tavsiye ederim. Bu notumu fazla uzatmadan bu bölgenin en dramatik  şehri Saraybosna notlarında görüşmek dileğiyle..