• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/people/Kadir-Işık/794574707
  • https://www.twitter.com/@kisik1973

TULCEA-GALATI-BRAILA-VASLUI

ROMANYA


TULCEA-GALATI-BRAILA-VASLUI


Diğer gezi notlarından farklı olarak bundan sonraki gezi notlarımı slayt-video  formatında hazırlamaya karar verdim. Bundaki en önemli sebep yüzlerle ifade edeceğim fotoğraf çekimlerimin çok azını paylaşmak zorunda kalmak idi.  İkinci sebep ise, notları inceleyenlerin -bazı yakınlarım da dahil olmak üzere-  gezi notlarımın sadece fotoğraflarına baktıklarını, ne yazdığını ise okumadıklarını beyan etmeleri oldu. Şimdiden iyi seyirler…

 Coğrafi olarak, Romanya’nın Doğu ve Kuzeydoğusundaki Dobruca (Dobrogea) Bölgesinde kalan illerinden olan Tulcea, Moldova Bölgesinde bulunan Galati, Vaslui ile Muntenia Bölgesi illerinden Braila bu gezi notlarının konusunu oluşturmaktadır.  Ekstra bilgi olarak belirtmeliyim ki, Romanya’da bizim ülkemizdekine benzer şekilde 10 coğrafi bölgeye ayrılmıştır ve toplam 39 vilayeti ve takriben 19 milyon nüfusu vardır. 2007 yılında Avrupa Birliğine Bulgaristan ile beraber tam üye olarak kabul edilen Romanya’nın üyeliğe müteakiben üretken nüfusun 3-4 milyon kadar civarı Almanya, İtalya ve İspanya’ya göçmen işçi olarak gitmiş. Ülkede üreten nüfus kıt olunca galiba bu nedenden olacak ki, özellikle kış aylarında “Produs Romania” olacak doğru dürüst bir yaş sebze-meyveye hiç şahit olmadım. Ülkenin her tarafı akarsularla çevrili ve su açısından çok zengin bir ülke olmasına ayrıca çok çok verimli topraklara sahip olmasına karşın, market raflarını dolduran gerek sebze-meyve gerekse de kuru gıdanın yabancı menşeli ürünler olduğunu daha ilk market turunuzda kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Zaten bir ürün Romanya üretimi ise yaşasın bingo der gibi o ürünün üzerinde “Produs Romania” etiketi iliştirilmiş oluyor.  Kısacası, kanaatimce AvrupaBirliğinin Almanya ve Fransa gibi lider ülkelerinin sermaye çevrelerine salt pazar olması için birliğe alınmış gibi bir görüntü verdiğini söylemeliyim. Ancak Romanya’daki en önemli husus gelir dağılımının bozuk olması. Bizim ülkemizde Özallı yıllara benzer bir durum yaşanıyor. Paranın pek kıymeti harbiyesi yok ve satın alma gücü de oldukça düşük. 2019 başında Avrupa Euro birliğine  gireceklermiş. Şahsen şu halde dahi geçinme zorluğu yaşayan bir ülkenin Euro birliğinden sonraki durumunu düşünemiyorum bile.  Romanya ile ilgili sosyo-politik gezi analizlerine diğer illerle ilgili notlarda devam edeceğim. Şimdilik kaydıyla gezilen bölgelere ilişkin notlarımıza geçelim.

Tulcea'nIn en önemli özelliği Tuna ırmağı deltasında kurulmuşolmasıdır. Takriben 75 bin civarında da nüfusa sahiptir.Köstence gibi Müslüman Türk ve Tatar azınlığın önemli bir kısmı bu şehirde yaşamaktadır. Şehirde gezilmesi gerekenen önemli turistik yerler Bağımsızlık anıtı, Tuna Deltasındaki tüm canlı türlerini de barındıran akvaryum, Tuna üzerinden dDeltaya doğru tekne gezintisi önerilebilir. Bu arada Tuna deltası Unesco tarafından koruma altına alınmış ve doğal florası tescil edilmiş yeryüzündeki nadide yerlerden biri.

Bu ise Romenlerin ulusal kahraman olarak kabul ettikleri Mircea cel Batran. Kendisi Kosova Muharebesinde TürklereYenilmiştir. Tulca’da Crap olarak yazılan Tuna balığını tatmanızı tavsiye ederim.Galati, Tulcea'dan 84 km. Şehre ancak bir feribotla geçebiliyorsunuz, Tuna’nın eşsiz manzarası eşliğinde tabii ki.Galati'da da ciddi sayıda Türk ve Tatar azınlık var, İstanbul’dankalkan bazı otobÜsler buraya kadar geliyor. Fotoğrafta görülen Galati deki en Önemli sightseeing noktası olan TV Tower. Tam 150 m. yükseklikte ve 1978'de tamamlanmış. Kulede aynızamanda bir de restaurant varmış. Atakule'nin buradan esinlenildiğini tahmin ediyorum.Galati, 8. büyük Romanya Şehri ve aynı zamanda TunaÜzerindeki en geniş liman Şehri. 1-2 saatlik gezintiyle Şehri tamamen keşfedebilirsiniz.

Braila, yine Romanya’nın Tuna üzerinde kurulan liman Şehirlerinden biri. Fotoğrafta görülen Bulgar Kilisesi ancak ziyaret tarihinde kapalı idi. Bu fotoğrafta görülen ise Braila Katedrali. Soğan başlıklı ve bakır rengi varaklı kubbeleriyle oldukça etkileyici.

Vaslui, Türk tarihi açısından dramatik bir Özellik taşıyor. Romenlerin ulusal kahramanı Büyük Stefan yani Stefan cel Mare, 1475'te kendisinden 3 kat daha büyük Osmanlı Ordusunu bu Şehir yakınlarında Racova'da yenilgiye uğratmıştır. Tarihe Racova muharebesi olarak geçmiştir. Fotoğraftaki anıt Büyük Stefan'a aittir.

Vaslui, aynı zamanda 08 Ağustos 2012 tarihinde Fenerbahçe ile Şampiyonlar ligi Ön eleme maçında karşılaşmış ve 4-1 sahadan yenik ayrılmıştır.