• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/people/Kadir-Işık/794574707
  • https://www.twitter.com/@kisik1973

HONG KONG GEZI NOTLARI

HONG KONG GEZİ NOTLARI (Aralık-2013)


      Hong Kong Uzakdoğu'nun Paris'i olarak tanımlamak sanırım yanlış olmaz. 20-30 katlı binaların gecekondu olarak kabul edildiği, gökdelenlerin şehrin siluetini belirlediği melez kültürlü bir metropol. Geçmişine bakıldığında, Hong Kong, II. Dünya Savaşı sonrasında yapılan anlaşma gereği 50 yıllığına  İngilizlere verilmiş ve 1997'de de Çin'e devredimiş. Bu 50 yıllık İngiliz hakimiyeti ve İngiliz kültürel asimilasyonu sonrasında görebildiğim kadarıyla öz gelenekleriyle Batı kültürünün melez bir versiyonunu müşahade ettim. Çin'i de grdüğüm için şunu söyleyebilirim. Hong Kong'ta yaşayanlar zaten kendilerini Çinli olarak kabul etmiyorlar, İngiliz'de değiller. Peki o halde ırkı nedir diye sorulduğunda ben Hong Kong'luyum diyorlar. Zaten ayrı bayrakları, ayrı paraları ve ayrı yönetimleri var. Halihazırda Hong Kong özerk bir cumhuriyet olarak Çin'in bir parçası. Ancak, tuhaf olan şu ki, Çin ile Hong Kong arasındaki geçişler pasaportlu olarak yapılıyor. Vize rejimi yok. Günlük geçişler de sadece sıra sorunu var. Çin, mevcut haliyle Hong Kong'u pek sorun çıkmasın diye ayrı bir devletmiş gibi davranıyor.
      Hong Kong, aynen Singapur gibi adalardan oluşan bir şehir devleti. Yalnız bu şehrin bir farkı var. Benim şimdiye kadar gördüğüm şehirler içinde gerek ulaşım ve ticaret imkanları, gerekse de sanatsal imkanlarıyla en organize şehir. Bir defa bu şehirde yaşam 7/24 esasına dayalı. Yaşam durmuyor ve devamlı akıyor. Ha keza ticaret de öyle. Gerçi bu fiyatlara da yansımış durumda, onu da söyleyeyim. Uzakdoğu'daki en pahalı şehir desem abartı sayılmaz. Para birimi Hong Kong doları.
 HONG KONG ALT GEÇİT
         İngilizler tarafından Çin'e devredilmeden evvel liman şehri olmasından mütevellit, ticaret ve ihracattan elde edilen gelir ekonominin ana gelir kaynağı iken, bu üstünlük halihazırda Çin'in diğer liman şehirlerine geçmiş. Hattı zatında Çin yönetimi Hong Kongluların bu yukarıdan bakan bakış açılarını kırmak için Çin'e bağlı liman şehirlerini serbest bölge yapmış. Dolayısıylada şu anki durumda Hong Kong'a kala kala finans merkezi olmak kalmış. Ancak,  ticaretten elde edemediğini turizmden fazlasıyla elde ediyor diye düşünüyorum. Çünkü, şehirde nereye baksan bak her iki kişiden birisinin turist olduğunu anlamak ziyadesiyle mümkün.

         Hong Kong'un resmi dili İngilizce ve Çince. Yalnız,  Hong Konglular kendilerini Çinli olarak kabul etmiyorlar ve kendi aralarında dahi İngilizce konuşuyorlar. İngilizlerin asimilasyon politikalarına gel de hayran olma !!! Bulgaristan'ı 550 yıl yöneten Türklerin, yönettiği yerlerde Türkçe konuşanı ben bulamadım(Türk olanlar hariç). İngilizler 50 yılda kültürel asimilasyonu başarmış. Keza, burnumuzun dibindeki Kıbrıs'ta dahi hakim dil İngilizce. Hindistan'da, Pakistan'da resmi dillerden biri İngilizce.

       Gelelim fotoğraf notlarımıza: Yukarıdaki fotoğraf bir yay alt geçidine ait arkadaşlar. Şehrin ana arterlerinde öyle kafana göre karşıdan karşıya geçmek yok ! İstesen de zaten geçemezsin. Neden ? Çünkü, o kadar millet yaya geçidine doğru yürürken bu mahalle baskısıyla  biraz sıkar da ondan...Dikkat buyurun araba geçecekmiş gibi geniş ve yüksek. Sadece alkış... NAN LİAN GARDEN-CHİ LIN NUNNERY      Yukarıdaki ve alttaki fotoğraflar, Nan Lian Garden adlı park-bahçe karışımı bir alana ait.  Aynı zamanda Chi Lin Nunnery adlı geniş bir Budist tapınağını da barındırıyor. Tam olarak Kowloon-Diamond Hill adlı bölgede bulunuyor. Tapınağın içinde Buddha heykeli var ve altından yapıldığı yazılı. Hong Kong'lular bu parkın tanıtım broşürüne insanın doğayı ustaca takliti yazmışlar. Gezdim ve daha fazlası olduğuna karar verdim. Aşağıda Hong Kongluların ağaçlara şekil verme çalışmasını görüyorsunuz. Hong Kong'taki hemen hemen parklardaki bütün ağaçlar usta ellerde farkllı şekillere bürünüyorlar. Ayrıca bonsai ağaçlarına ve sanatına da rastlamak mümkün.
 NAN LIAN GARDEN      Alttaki üç fotoğraf Kowloon bölgesinde bir budist tapınağı. Adı Wong Tai Sin Temple. Bu tapınak benim görebildiğim kadarıyla Hong Kong'un en büyük, cemaati en kalabalık ve dolayısıyla turistlerin attraction alanı olan tapınağı. Budistler, ellerinde muma benzer şeyleri yakıyorlar ve yanlarında getirdikleri yiyecekleri Buddha'ya kurban ediyorlar. Fotoğrafta da görüldüğü üzere, dizlerinin üzerinde ve secdeye vararak dileklerini Buddha'ya iletiyorlar.
 Wong Tai Sin Temple
      Bu tapınaklardaki her heykelin bir adı var. Ancak en çok dikkat çekeni şüphesiz aşağıdaki Dragon anıtları. (Biz Dragonu Ejder olarak biliyoruz.) İnsanlar, tapınak içinde ve huşu içerisinde bu Dragon anıtlarının  ayaklarını, boyları müsaitse başlarını okşuyorlar ve kendince birşeyler söylüyorlar. Dragonlar, güç, yaratıcılık, cennet ve serveti sembolize ediyor.Yine dragonların su, yağmur, sel ve fırtınalar üzerinde otorite olduğu düşünülmekteymiş.
Wong Tai Sin Temple
Wong Tai Sin Temple Kowloon Walled City Park
      Yukarıdaki ve aşağıdaki iki fotoğraf Kowloon bölgesindeki Walled City Parka ait. Ziyaret sırasında Hong Kong'lu gelin ve damat adaylarının fotoğrafçı eşliğinde parkta farklı mekanlarda çekim yaptıklarını gördüm, sağolsun kırmadılar ve birkaç kare de benim çekmeme müsaade ettiler. Panoramik görüntüleri bol ve tarihi bir bölge olması hasebiyle popüler bir park olduğunu belirteyim.Kowloon Walled City Park
       Bu gece çekimini Çin'in 1997'de Hong Kong egemenliğini devralmasını anmak için yapılan ve adı Tai po Lookout Tower adlı bir yapıyı fotoğraflamak için gittiğimde çektim. Ancak yapının fotoğrafını buraya koymadım. Çünkü, yanımda tripod götürmediğim için çektiğim bütün fotoğraflarda kumlanma yüksek oldu. Yazının başında 20-30 katlı gecekondular diye bahsedilen binalar galiba bunlar olsa gerek !
Hong Kong gece manzarası
 Hong Kong teleferik hattı      Hong Kong'ta aşağıdaki "BİG BUDDHA" heykeline ulaşmak için maalesef teleferik hattını kullanmak zorundasınız. Bu teleferik öyle bildiğiniz teleferiklere benzemiyor !! Çünkü, yolculuk 30 dk.dan biraz fazla sürüyor ve oldukça yorucu. Teleferik Tung Chung terminalinden başlıyor ve Ngong Ping terminalinde son buluyor. Teleferik uzunluğu 5,7 km. Gidiş-dönüş standart teleferik bileti 150 Hong Kong doları.  Yok ben, kabin zemini kristal cam olan kabinde gideceğim derseniz, hem daha az sıra bekler hem de ayaklarınızın altındaki muhteşem manzaryı seyrede seyrede yolculuk yapabilirsiniz. Yükseklik korkunuz yoksa:)) Teleferik kabini içindeyken devasa büyüklükteki Hong Kong Uluslararası Havalimanını ve gökdelenleri fotoğraflayabilirsiniz. Pek tabii ki kabin camları temizse :))
      Hong Kong'un birinci sırada turist attraction alanı şüphesiz Lantau adasında bulunan "BİG BUDDHA" heykeli. Tam adı "Tian Tan Buddhist Statue". Anıt, denizden 482,2 metre yükseklikte, bronzdan ve takriben 250 ton kadar. Yüksekliği 26,4 metre, genişliği ise 33,95 metre. Bu haliyle şu anda dünyanın en yüksek Buddha anıtı. Buddha heykelini yakından görmek için 268 adet merdiven tırmanmanız gerekiyor. Ben şahsen, öğle saati gibi çok şanssız bir saatte gittim. 100'den fazla kare çekmeme karşın ters açıdan dolayı doğru-dürüst bir kare yakalayamadım. Özellikle gece ışıklandırıldığı için muhteşem bir panorama sunuyor. Buddha'nın sağ eli korkusuzluğu-Mudra, Buddha'nın merhametini, acılarından kurtulmayı, sol eli nimetlere şükür için imayı, tüm mutlulukları dilek yerine temsil ediyor. Tüm olarak ise, Buddha'nın merhamet ruhunu ve huzurunu, iyilikseverliği ve ağırbaşlılığı ifade ediyor.
 Tian Tan Buddha
Tian Tan Buddha
Tian Tan Buddha      Aşağıdaki fotoğraf, Kuş üreme alanı olarak ayrılmış alanlardan biri. Bu alanda değil yüksek sesle konuşmak neredeyse konuşmak dahi yasak. Hemen uyarılıyorsunuz. Elimde zoom lens olmadığı için ancak bu kadar çekebildik. Bu alanda fotoğrafçılar için çekim alanları yapılmış ve sırayla dizilmiş onlarca amatör fotoğrafçı ellerinde ultrasonic lenslerle çekim yapıyorlardı. Çekim yapmak istemeyenler için de dürbünler konulmuş.
      Aşağıda gördüğünüz yapı, Apple Store'un devasa büyüklükte bir mağazasına bir alışveriş merkezine ait. Farkettiniz mi bilmiyorum, alışveriş merkezinin altı 9 şeritli bir yol. Apple demişken birşey söyleyeyim. Hani yurtdışına gidenlere hep telefon ya da elektronik cihaz siparişi veririz ya..Bundan sonra bunu aklınızdan çıkarın. Bu bölgenin en ucuz elekrtonik cihaz yeri Hong Kong olmasına karşın ben size bir örnek vereyim, değermi değmez mi siz karar verin. Aralık 2013'te Ipad Air Hong Kong'ta 900 TL iken, TR'de 1350-1450 civarındaydı. Yalnız TR'ye soktuktan sonra birde 150 TL işleme bedelini dahil edince 1050 TL civarına geliyor. Ben şahsen tercih etmedim. Karar sizin. Fotoğraf malzemelerini hiç sormayın. TR daha ucuz gibi.

      Aşağıdaki Hong Kong'un muhteşem gece manzaralarından biri Tsim Sha Tsui Clock Tower bölgesinden çekildi. Burası aynı zamanda Ferry Pier, vapur işletmesinin de bulunduğu yer.

       Hong Kong'ta gece örtüsünü çektikten sonra özellikle ana arterlerde en çok göreceğiniz şey sokak şarkıcıları ve diğer gösteri grupları. Neredeyse her 20 metrede bir rastlayabileceğiniz bu gruplar şaka bir yana usta işi cihazlarla sanatlarını icra ediyorlar. Üstelik bedava. Bunların içinde müzik grupları da var, pandomim yapanlar da var akrobatlar da var, tiyatro aynyanlar da var. Kısacası varoğlu var. Fert başına milli gelir yüksek olunca sanat yapanlar da çoğalıyor, bizatihi görmüş olduk. 

      Kısa kısa Hong Kong'ta ulaşım ve yemekten de bahsedeyim. Ulaşım imkanları kesinlikle mükemmel ötesi. Raylı sistem neredeyse evinize girecek kadar çeşitli ve hızlı. Metrosundan tramway hatlarına kadar 16 civarında raylı sistem hattı var. Özellikle şehir merkezi-havaalanı çok konforlu ancak azıcık pahalı. Otobüsler çift katlı ve trafik sağdan işliyor. Yemek imkanları, diğer ülkelere göre daha çeşitli. Hemen hemen her ülkenin mutfağı hatta Türk mutfağı dahi var. Gidecek olanlar için İstanbul restaurantı tavsiye edebilirim. Aksiyon filmlerinin tanınmış yıldızı Jackie Chan'ın restaurantı ise diğerlerinden biraz farklı. Aynen havalanındaki yürüyen bagaj sistemi gibi, aynen bu restaurantta da, döner bant var ve üzerinde de yemekler sürekli dönüyor. İnsanlar yemek istedikleri yemekleri bandın üzerinden alıyor ve yiyorlar.